در حال بارگذاری ...
 • خلاصه ای از  57 سال تلاش بی وقفه(زندگینامه استاد خوشنویسان)

  خلاصه ای از  57 سال تلاش بی وقفه
   
  استاد حسین خوشنویسان نهم تیرماه 1313 در یکی از روستاهای گلپایگان چشم به جهان گشود. نبوغ و استعداد ریاضی اش او را در سن  13 سالگی روانه دبیرستان البرز تهران کرد. در دبیرستان البرز به جهت استعداد بارزش در هندسه زبان زد خاص و عام بود تا اینکه همان رشته ریاضیات را با گرایش هندسه در دانشگاه ادامه داد. در کنکور رتبه اول دانشسرای عالی و رتبه سوم دانشکده فنی را کسب نمود.

  بدلیل بروز مشکلات خاصی، در سال سوم دانشگاه را ترک نمود و به حرفه مقدس معلمی در دبیرستان پسرانه پیرنیا مشغول شد. فعالیت در دبیرستانهای خاقانی، حکیم نظامی، خیام، عبرت، خامنه ای پور، دبیرستان کمال و دایر نمودن دبیرستان قدس او را به معلمی با تجربه و دلسوز بدل ساخت.
  در سال  1342 نهضت امام خمینی(ره) را تعقیب و در سال  1347 بطور رسمی وارد صحنه سیاست شد. در این سالها همکاری با دکتر سحابی، مهندس بازرگان، شهید دکتر باهنر، شهید رجایی، شهید دکتر بهشتی، جلال الدین فارسی، شهید مطهری، شهید غلامرضا دانش، شهید سیدکاظم موسوی و مرحوم روزبه از افتخارات اوست. در سال  1354 بدلیل درگیری با ساواک و سرانجام در سال  1356 با  22 سال و 9 ماه خدمت در آموزش و پرورش بطور اجباری بازنشسته شد.
  بلافاصله آیت ا... موسوی اردبیلی او را دعوت به کار در مدرسه راهنمایی مفید نمود. در تاریخ  17 دی ماه  1357 دعوت به کمیته تشریف فرمایی امام شد. پس از پیروزی انقلاب و بازگشایی مدارس در تاریخ  9  اسفند 1357 مسئولیت بخش شبانه روزی دبیرستان البرز و در تاریخ  13  اسفندماه 1357 مدیریت دبیرستان البرز را به عهده گرفت.
   
  در  25 اردیبهشت ماه  1358 توسط شورای انقلاب بازگشت به خدمت شد. در تیرماه  1358 مدیریت ناحیه 18 تهران (شمیرانات) به همراه مدیریت دبیرستان البرز را بر عهده گرفت. در تاریخ 27 آذر 1358 مدیر کل آموزش و پرورش استان تهران شد و در فروردین 1359 عضو کمیته رسیدگی به انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی گردید. در ششم تیرماه  1360 به عنوان مدیر کل مالی اداری مجلس شورای اسلامی منصوب شد.
  پس از سه سال و چهار ماه در زمان تصدی وزارت آقای دکتر اکرمی در آموزش و پرورش، مجدداً مدیر کل آموزش و پرورش تهران شد و پس از گذشت یک سال و نیم، به مدت یکسال مشغول تدریس در دبیرستانهای شهید مطهری منطقه 8 و دبیرستان رزمندگان 15 خرداد شد.
  به مدت  2 سال مشاور استاندار استان فارس، و پس از آن به مدت  4 سال مدیر دبیرستان البرز بود. شکوفایی و درخشش دبیرستان البرز در زمان مدیریت ایشان توأم با اعمال نفوذ برای ثبت نام یک دانش آموز بود و عدم پذیرش از جانب ایشان برای بار دوم افتخار بازنشستگی را برایش به ارمغان آورد.

  بلافاصله توسط دوستانی، پیشنهاد تأسیس مؤسسه ای آموزشی ـ فرهنگی با محوریت مدرسه را پذیرفت. شرط او برای این کار، عام المنفعه بودن مؤسسه بود. اکنون  25 سال از آغاز تأسیس دبیرستان خواجه نصیر و سایر مدارسش می گذرد و او مشتاق تر از گذشته در راه تعلیم و تربیت و سازندگی نسل جوان گام بر می دارد. بلند نظریهایش به همراه فداکاریهای معلمان و کارکنانش مدارس او را به کانونی امن و آرام بدل نموده است.
  مؤسسه خواجه نصیرالدین طوسی افتخار آنرا نیز دارد که در منطقه محروم بشاگرد حدود 17 سال به امور خیریه پرداخته است و فعالیت در اردوهای جهادی از افتخارات دانش آموزان و فارغ التحصیلان این مدرسه می باشد.

  مراسم تشییع استاد خوشنویسان

  استاد تا آخرین روزهای حیات پربرکتش، جز اولین نفراتی بود که پا به مدرسه می گذاشت و  در روز 9 شهریور 1397 با حضور کثیری از همکاران و شاگردانش برای آخرین بار ازمدرسه اش وداع کرد.


  حضور وزیر وقت آموزش و پرورش در مراسم تشییع استاد خوشنویسان   
  نظرات کاربران